Warning: base64_decode() has been disabled for security reasons in /home/albasirah/public_html/farsi/wp-content/plugins/google-site-kit/includes/Core/Storage/Data_Encryption.php on line 90
رئیس - البصیرہ ٹرسٹ

سید ثاقب اکبر ریئس موسسه البصیره شخصیت مشهور در بین صاحبان علم و ادب در پاکستان است . ایشان در زمینه های  پژوهشهای علمی و تحقیقی ، شعر و ادب و همچنین خدمت رسانی درامور اجتماعی و یا تحقیق درباره علوم مذهبی و کمک به علاقه مندان به علوم دینی برای خلق اثار علمی فعالیتی چشمگیر دارند . رئیس موسسه البصیره  همچنین به عنوان کارشناس امور سیاسی در قبال تحولات روز منطقه ای در برنامه های تلویزیونی نیز شرکت می کنند .  
سید ثاقب اکبر از ابتدای نوجوانی با شور وحرارتی وصف ناپذیر به تحصیل علوم دینی پرداخت . ایشان همزمان با تحصیلات علوم دینی در زمینه فعالیتهای اجتماعی و رفاه عمومی و خدمت رسانی به قشر محروم نیز نقش آفرینی کردند .  سید ثاقب اکبر  که در پی آن بود تا مردم پاکستان با افکار و شخصیتهای مهم و تاثیرگذار عصر حاضر مانند امام خمینی (ره) علامه اقبال لاهوری و شهید مرتضی مطهری به درستی آشنا شوند فعالیت خود را با ترجمه آثار مختلف  آغاز کرد. در همین راستا ایشان موسسه را بنیان نهادند تا زمینه برای آغاز فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی توسط علاقه مندان به ترویج اتحاد بین المسلمین فراهم شود . به همین منظور کتاب های مختلف اندیشمندان و مفکران اسلامی عصر حاضر را از انگلیسی و فارسی به اردو ترجمه کردند. با توجه به وسعت و پتانسیل وسیع در این زمینه ، ایشان از مترجمین و محققین نیز کمک گرفته اند  تا دامنه فعالیت در همه زمینه ها گسترش یابد . سید ثاقب اکبر در سال1996 و پس از تکمیل علوم دینی در قم مقدس در ایران به وطن خود پاکستان بازگشت و بلافاصله موسسه غیر انتفاعی تحقیقاتی البصیره را پایه گذاری کرد . در حال حاضر تعداد زیادی از اندیشمندان و محققان با موسسه البصیره همکاری نزدیکی دارند .دامنه فعالیت این موسسه  از حوزه تفسیر قرآن کریم تا  علم حدیث ، علم کلام جدید ، فقه ، اصول ، و فلسفه و دیگر علوم اسلامی گسترش یافته است . این موسسه در زمینه آماده سازی مقالات علمی و تحقیقاتی برای سمینارها در سطح بین المللی و ملی نیز فعالیت می کند . 
ماهنامه پیام و فصلنامه  المیزان توسط موسسه البصیره منتشر می شود که هدف از چاپ آن ترویج ارزشهای اسلامی در جامعه و رفع عطش تشنگان علم و دانش میباشد. حل مسائل و چالشهای مختلف در پاکستان با پیروی از موضع مسئولانه و خلوص نیت  هدف دیگر چاپ این مجلات می باشد . به منظور آموزش محققین و مترجمین جدید بخش جدیدی بنام ”اکادمی تحقیقاتی اخوت“ پایه ریزی شد که در آن به علاقه مندان جوان به تحقیق و پژوهش در عرصه های علمی، آموزشهای لازم  داده می شود . سید ثاقب اکبر در زمینه رسانه  و روزنامه نگاری نیز فعالیت می کند . ایشان درباره آخرین تحولات ملی ، منطقه ای و بین المللی مقالات متعددی به رشته تحریر درآورده اند. دهها نیروی انسانی آموزش دیده  توسط البصیره در ادارات و نهادهای مختلف درحال فعالیت و خدمت رسانی هستند . یقینا قشر هنرمند جامعه  نقش مهمی در جامعه دارد به همین دلیل البصیره در این زمینه نیز فعالیت می کند و با برگزاری نشستهای ادبی تلاش می کند تا زمینه برای بیداری در این قشر مهم جامعه فراهم شود . مقالاتی در روزنامه ها و نشریات پاکستان  با عنوان ”جهان دگرگون“ و ” در خیال“ به قلم سید ثاقب اکبر به صورت مرتب و متوالی منتشر می شود . 
با توجه به علاقه مندی قشر علم و دانش جامعه به فعالیتهای موسسه البصیره ، این موسسه تحقیقاتی در ارگانهای دولتی با عنوان ”بنیاد البصیره“ به ثبت رسیده است . در زیر مجموعه بنیاد البصیره چند موسسه دیگر فعالیت می کند که از جمله آن انتشارات البصیره ،اکادمی تحقیقاتی اخوت و کتابخانه می باشند . مجله ”پیام“ نیز زیر نظر بنیاد البصیره به چاپ می رسد . مجله پیام نیز تحت بنیاد البصیره به چاپ می رسد. چندین پروژه تحقیقاتی پژوهشی نیز با تلاش شبانه روزی تحت مجموعه ذکر شده فعالیت می کند .  
خدمات علمی سیدثاقب اکبر برای دانش پژوهان نسل جوان و نوجوان در عرصه  فعالیتهای تحقیقاتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به نحوی که موسسه البصیره در اسلام آباد هر روز شاهد حضور دانشجویان ، فعالان اجتماعی و رسانه ای ، دانش پژوهان ، شخصیتهای مذهبی، سیاسی ، هنری و ادبی است . به دلیل ظرفیتهای موجود  ، بسیاری از پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی  به نیروهای جوان سپرده شده است . ریاست موسسه  در آن واحد در زمینه های مذهبی ،اجتماعی ، رسانه ای و ادبی نیز فعالیت می کند . ماهنامه پیام و فصلنامه  المیزان توسط موسسه البصیره منتشر می شود که هدف از چاپ آن ترویج ارزشهای اسلامی در جامعه و رفع عطش تشنگان علم و دانش میباشد. حل مسائل و چالشهای مختلف در پاکستان با پیروی از موضع مسئولانه و خلوص نیت  هدف دیگر چاپ این مجلات می باشد . به منظور آموزش محققین و مترجمین جدید بخش جدیدی بنام ”اکادمی تحقیقاتی اخوت“ پایه ریزی شد که در آن به علاقه مندان جوان به تحقیق و پژوهش در عرصه های علمی، آموزشهای لازم  داده می شود . سید ثاقب اکبر در زمینه رسانه  و روزنامه نگاری نیز فعالیت می کند . ایشان درباره آخرین تحولات ملی ، منطقه ای و بین المللی مقالات متعددی به رشته تحریر درآورده اند. دهها نیروی انسانی آموزش دیده  توسط البصیره در ادارات و نهادهای مختلف درحال فعالیت و خدمت رسانی هستند . یقینا قشر هنرمند جامعه  نقش مهمی در جامعه دارد به همین دلیل البصیره در این زمینه نیز فعالیت می کند و با برگزاری نشستهای ادبی تلاش می کند تا زمینه برای بیداری در این قشر مهم جامعه فراهم شود . مقالاتی در روزنامه ها و نشریات پاکستان  با عنوان ”جهان دگرگون“ و ” در خیال“ به قلم سید ثاقب اکبر به صورت مرتب و متوالی منتشر می شود . 
با توجه به علاقه مندی قشر علم و دانش جامعه به فعالیتهای موسسه البصیره ، این موسسه تحقیقاتی در ارگانهای دولتی با عنوان ”بنیاد البصیره“ به ثبت رسیده است . در زیر مجموعه بنیاد البصیره چند موسسه دیگر فعالیت می کند که از جمله آن انتشارات البصیره ،اکادمی تحقیقاتی اخوت و کتابخانه می باشند . مجله ”پیام“ نیز زیر نظر بنیاد البصیره به چاپ می رسد . مجله پیام نیز تحت بنیاد البصیره به چاپ می رسد. چندین پروژه تحقیقاتی پژوهشی نیز با تلاش شبانه روزی تحت مجموعه ذکر شده فعالیت می کند .  
خدمات علمی سیدثاقب اکبر برای دانش پژوهان نسل جوان و نوجوان در عرصه  فعالیتهای تحقیقاتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به نحوی که موسسه البصیره در اسلام آباد هر روز شاهد حضور دانشجویان ، فعالان اجتماعی و رسانه ای ، دانش پژوهان ، شخصیتهای مذهبی، سیاسی ، هنری و ادبی است . به دلیل ظرفیتهای موجود  ، بسیاری از پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی  به نیروهای جوان سپرده شده است . ریاست موسسه  در آن واحد در زمینه های مذهبی ،اجتماعی ، رسانه ای و ادبی نیز فعالیت می کند . 

دیدگاه و نقطه نظرات سید ثاقب اکبر رئیس موسسه البصیره در راستای اهداف تعیین شده به شرح زیر است …
1) ناقص بودن جهان مادی و توجه جدی به تعبیر معنوی آن 
2) انسان اشرف مخلوقات است  اما در عین حال بشریت از هر نژاد و زبان با یکدیگر برابرند . اسلام دین کامل است و مسلمانان باید بر تعلیمات اسلامی عمل کنند و از تعصب و فرقه گرایی به شدت پرهیز کنند . 
3) اجتهاد اساس دین است و بر اساس ضرورتها و شرایط زمانی و مکانی باید در آن در راستای اصول و قواعد دین ، تغییر و تحولاتی صورت گیرد. 
4) وحدت انسانی ، احترام متقابل  و اصل مساوات ، اساس جامعه توحیدی را تشکیل می دهد . توحید پرستی اساس دین مبین اسلام است و توجه دقیق به آن باعث عدم گرایش به شخصیت پرستی در جامعه اسلامی می شود . 
5) آزادی فکر ، اندیشه و عقیده مبنای توسعه اجتماعی است . دیگران باید به عقاید و افکار دیگران احترام بگذارند . 
6) استعمار و استثمار برای جهان یک افت است . باید از هر حرکت و جنبش ضد استعماری و استکباری حمایت مادی و معنوی کرد .